V minulém článku jsme komentovali nechuť Bulharů zastavit výstavbu plynovodu South Stream. (Na e-republice viz článek Brusel nařizuje EU-zemím zrušit plynovod Southstream). Pro skomírající bulharské stavební firmy byl tento projekt darem z nebes. Priorita, nepriorita, bulharský premiér musel v neděli po návštěvě z Washingtonu sklapnout patky poté, co odmítl požadavky předsedy Evropské komise Barrosa, že je třeba zastavit výstavbu. Evropská komise poté oznámila, že zahajuje proti Bulharsku disciplinární řízení kvůli domnělému „nedodržování předpisů EU“. Ještě 5. června tedy Bulhaři stávkovali, a když to nešlo po dobrém, tak to muselo jít po zlém. Minulou neděli dorazil do Sofie americký senátor John Mc Cain, posilněný o další americké senátory, Chrise Murphyho a Rona Johnsona. Tito pánové předali bulharskému ministerskému předsedovi rozkaz z Washingtonu. Premiér Plamen Oresharski oznámil krátce po tomto setkání pozastavení výstavby plynovodu.

Bulharsko a Southstream

Projekt vznikl v roce 2006 za předsednictví EU italského socialisty Romana Prodiho. Tehdy podepsala italská firma ENI s ruským Gazpromem strategické partnerství. Memorandum o společné investici bylo podepsáno v roce 2007. Trasa měla vést v délce 930 km na dně Černého moře, na pevnině přes Bulharsko, Srbsko , Maďarsko, Slovinsko, Itálii až do Tarvisia poblíž Udine. Mapa plynovodu je zde.



Mezistátní smlouvy byly dojednávány mezi léty 2008–2011. V roce 2012 odprodali Italové celkem 30 % podíl na projektu německé firmě WINTERHALL a francouzské EDF. Obě firmy tím získaly 15 % podíl na projektu plynovodu, ruský Gazprom zůstal 50 % podílníkem projektu. Stavba byla zahájena v roce 2012 s cílem zahájit dodávky plynu do Evropy v roce 2015. Italskému koncernu ENI byla překlepnuta ve veřejné soutěži zakázka ve výši 2 miliardy eur v březnu 2012. Najednou vypukla ukrajinská krize a investoři musí sklapnout podpatky. Historické foto ze září 2012 ukazuje, jak vypadala hospodářská situace v EU před lokální válkou na Ukrajině.



Na obrázku při uzavírání smlouvy o Southstream jsou hlavní představitelé společného podniku: Alexej Miller (Gazprom), Paolo Scaroni (ENI), Henri Proglio (EDF), Harald Schwager (BASF).

Kdo potřeboval konflikt na Ukrajině

Mezitím vypukla evidentně již dlouho plánovaná ukrajinská krize a USA začaly vyvíjet nátlak na členské země NATO, aby se odstřihly od ruských dodávek plynu, které představují 32 % veškeré evropské spotřeby, o závislosti bývalých postkomunistických zemích nemluvě. Koneckonců jak politicky elity Evropské unie, tak USA už dávno ukázaly, že starosti obyvatel těchto zemí jsou jim ukradené, neb velmocenské plány velí budování čtvrté, transatlantické říše, viz smlouva TTIP.

Zvláštní analýzu by si v této souvislosti zasluhovalo Polsko jako věrný spojenec stratégů plánu „Drang nach Osten“. Kde jsou všichni ti otitulovaní historici, kteří by poukázali na paralely agresívní polské rozpínavosti po I. světové válce a jejich dnešních zájmů na Ukrajině a v Pobaltí? A vzpomněli si také, jak nás Poláci podrazili ve 38. roce a jak byli aktivní při invazi sovětských vojsk v roce 1968? Posílen svými věrnými spojenci začal Washington vydírat Bulharsko, které uzavřelo konsorcium, ve kterém byla i ruská firma Stroitransgas, na kterou USA uvalily sankce. Velvyslankyně USA v Bulharsku Marcie Ries v Sofii prohlásila: „Varujeme bulharské podnikatele. Musí zabránit spolupráci s firmami, proti kterým USA vyhlásily sankce“. Bulhaři se zpěčovali, minulou neděli přišel však obrat. McCain zřejmě vysvětlil Oresharskému, co zemi čeká, kdyby snad nechtěli poslechnout.

Symbolické: Projekt velkého ekonomického významu pro celou Evropskou unii byl sabotován nejen ze strany USA, nýbrž i Evropské komise, poslušného poskoka tvůrců Nového světového řádu. Kdo zaplatí škody, je prezidentu Evropské komise zřejmě jedno. Co bude asi tak říkat italský premiér Matteo Renzi, až se na něho obrátí italská firma ENI, která již varovala, že firma přijde o miliardy, bude-li tento projekt pohřben. Úžasné, jak tento současný kapitalismus funguje.

V Evropě byla otevřena už druhá válečná fronta. Na poli bankovního trhu a finančních trhů skrytá válka proti Evropanům probíhá už delší dobu. Je jen málo politiků, kteří by této problematice rozuměli a byli ochotní pustit se do boje se stohlavou saní. Bijeme na poplach, ale naše varování jsou k ničemu. Příklad zastavení stavby South Stream na nátlak USA a Evropské komise jako nástroje nadvlády USA na evropském kontinentu je už ale vyhlášením války otevřené.

Zdroj článku zde.