Listopad 22, 2012

Minulý týden proběhly demonstrace proti současné vládě. Ovšem, jak je to s demonstracemi doopravdy, to nám vysvětlil ministr Kalousek: "Co pokládám za nepřiměřené, je, když někdo říká, takto demokracie nevypadá, my chceme zpátky demokracii. To se pak musím ptát, jakou demokracii. Přejí si komunistický demokratický centralismus?" Odpověď by měla znít v tom duchu, v jakém je nám to předhazováno už od devadesátých let: Demokracii bez přívlastku. Pan ministr zřejmě na toto heslo už pozapomněl a stále by chtěl nálepkovat. Možná má doma štůsek Rudého práva z posledních let komunistického režimu a ty přívlastky odtamtud opisuje.

Pro obyčejné lidi ta demokracie bez přívlastku znamená demokracii bez kmotrů a jejich přisátí se na státních zakázkách, demokracii bez bezuzdného obohacování se exekutorů, demokracii bez bezduchého vnucování bankomatových karet starým a nemocným, demokracii bez pohrdání názory většiny lidí, demokracii bez trestně stíhaných poslanců... Ještě by se dalo uvést mnohé, co pan ministr asi neumí rozlišit, stejně jako to neuměli rozlišit bývalí mocipáni a stáli před národem jako kůl v plotě. Dnes těch kůlů před národem stojí nejméně sto a jeden.

Pan premiér má za sebou ze svého mládí zřejmě také kurs komunistické dialektiky, jinak by nemohl radit Evropské unii zcela něco jiného, než sám v ČR realizuje. Podívejme se na některé citace z jeho článku, Co chce Česko od příštích rozpočtů Unie, který vyšel v MFD 22. listopadu.

Evropsky zaměřený rozpočet musí být efektivnější a více zaměřený na podporu růstu.

Ovšem naše vláda rozpočtové odpovědnosti se až do minulého týdne zaměřila na škrty, které podle komentářů řady našich i zahraničních ekonomů, růst podvazují. Zoufalé pokusy o zvyšování DPH k efektivitě našeho rozpočtu nepomohly, ale chemik, přeškolený na ekonoma, si dále vede svou a premiér mlčí.

Poslední návrh finančního rámce (míněno EU) škrtá ve výdajích na nejchudší regióny, na výzkum či na rozvoj venkova.

To je tvrdá a divná kritika od předsedy vládnoucí strany, která si neuměla poradit s nezaměstnaností v severočeských a severomoravských regiónech, která snižuje dotace zemědělcům na zelenou naftu či zavádí daň na víno.

Chceme podpořit především nejméně rozvinuté regiony.

Podle výsledků krajských voleb soudě, nejsou lidé v takových regionech u nás o aplikaci tohoto pravidla v naší republice tak zcela přesvědčení a odmítli podpořit vládní strany.

Dovedu si představit výrazné úspory v evropské administrativě. Chci připomenout, že u nás objem mezd zaměstnanců státní správy jen v letech 2010 a 2011 klesl o osm miliard korun a klesá i nadále.

Že bruselská administrativa je nabubřelá, o tom asi není pochyb, ale je pan premiér tím správným poradcem? Ono je nutno si uvědomit, že těmi zaměstnanci státní správy jsou učitelé, hasiči, policisté i část lékařů. A tak ta rada je silně pochybná. Těm vyjmenovaným oborům skutečně mzdy klesají. Ovšem náměstkům, vedoucím odborů a šéfovým kanceláří v naší státní správě ty mzdy neklesly, ba za to, že dřou jako koně, dostávají velmi slušné odměny a prémie. A ti postižení? Jak na nedávné demonstraci řekl odborový předseda - mlčí, protože se bojí, aby nepřišli i o to málo a nespadli mezi nezaměstnané. Až uvidíme hasiče, jak jedou k ohni na kolech s kyblíky vody, a policisty, jak pronásledují lupiče na skateboardech, protože nemají na benzin, dotvrdí tragicky to doporučení premiéra o úsporách.

Je nutné se připravit na to, že s tím, jak ČR relativně ve srovnání s jinými státy bohatne, klesá přirozeně i výše finanční podpory z evropského rozpočtu.

Zřejmě z úrovně vlády vidí fátu morganu našeho bohatnutí. My ostatní vidíme, jak orgány EU s velkou nelibostí sledují, jak se část té finanční podpory u nás rozkrádá: Ano bohatnou kmotři a kamarádi - členové vládních stran. A vláda si myslí, že bohatneme všichni ... jako ten bača, co řekl, že "z vonkajšku to vyzerá presne tak".

I když jsme čistými příjemci o dostáváme domů z EU víc, než kolik posíláme, zajímá nás, co se děje s našimi penězi i v jiných zemích Unie. Zda jsou vynakládány smysluplně.

Zlatá slova! Ale zatím to vypadá tak, že ty jiné státy si už všimly, že právě u nás se s jejich penězi děje něco podivného. A tak náš premiér se tu předvedl v roli, kdy zloděj volá: "Chyťte zloděje!"

Z evropských peněz naopak není nutné platit relativně bohatým regiónům v bohatých státech.

Ale, ale! To přece je v rozporu s ideovým názorem ODS, že nesmíme utahovat daňovou uzdu těm bohatým, kteří přece investují a přinášejí práci těm obyčejným lidem. Jen kdybychom se občas nepřesvědčovali, že dotyční investují do vil a jachet v zahraničí (a přinášejí tak práci obyčejným lidem, ale bohužel nikoliv u nás), případně, že ty naše nízké daně jdou k duhu zahraničním majitelům tuzemských podniků a bank. Pak by ovšem EU neměla těm bohatým ještě více pomáhat, my to zajišťujeme sami.

Jako předseda vlády budu usilovat o dosažení kompromisu, aniž bych však rezignoval na obhajobu našich klíčových zájmů.

Ta věta měla znít úplně jinak: Jako předseda naší vlády budu rezignovat, abych zachránil naše klíčové zájmy. Tak by se nejlépe zabránilo převodu majetku takovým církvím, které vznikly až v devadesátých letech a nic jim ukradeno nebylo, přiživování se na důchodovém systému soukromými bankami, využívání transakci sociálních dávek a nedejpánbůh třeba i důchodů bankou, která patří rakouskému majiteli, či přenášení nákladů na ty, kteří jsou nejméně schopní se bránit (chceš, aby ti penzi dále nosila pošťačka, klidně, ale zaplatíš si to).

A takových výhrad je mnoho nemluvě o zadávání předražených státních zakázek kamarádíčkům, převodech majetků na firmy s utajenými majiteli atd. atd. Ale vláda si, když mluví o své rozpočtové zodpovědnosti, asi neuvědomuje, že ... samochvála smrdí.

Toto už není vláda Nečasova, ale vláda přesčasová.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Z domova" najdete zde.