Víkendové vydání FAZ (16.12.) přestalo konečně omílat statistiky řeckého dluhu a začalo zjišťovat, jak normální Řekové skutečně žijí v rozkradeném státě. A nechalo mluvit povolaného člověka. Psycholog-traumatolog Georg Pieper pomáhal obětem různých neštěstí všude na světě a nyní pracoval s ekonomicky postiženými rodinami v Řecku. Denní realita v této zemi z října 2012 vypadá jako z jiného světa.

Ženy ve vysokém stupni těhotenství se dožebrávají přijetí od jedné nemocnice ke druhé, protože už nemají dostatečně velké zdravotní pojištění. A jejich dětem nikdo nechce pomoci na svět. Pojištění bylo rozkradeno stejně jako všechna ostatní aktiva v této zemi. Lidé, kteří ještě před nedávnem patřili k nižší střední vrstvě, nyní sbírají u popelnic zbytky zeleniny a jídla. Přitom odhánějí hladové holuby, aby se ke zbytkům dostali jako první. Důchodci, kteří pracovali 40 let, nyní nemají prakticky žádný důchod ani pojištění. Bylo rozkradeno jako celý stát. Proto si senioři nemohou dovolit koupit ani léky, které potřebují k životu. O tom jsme již psali v článku o zastavených dodávkách léků proti rakovině. V panelácích se přestalo vytápět, protože nikdo nemá na drahý topný olej. Do bytů přišla malá kamínka na dřevo, jako za první republiky u nás.

Terapeut Georg Pieper zdůrazňoval v reportáži dvě věci. Za prvé, rozpad sociálních struktur státu způsobil, že člověk se postupně stává člověku vlkem. Kde jde o život (viz předešlé situace), tam jdou všechny ohledy stranou. Avšak především ženy vynikají duševní silou a schopností živit rodiny. Velikost člověka se projevuje právě v mezních situacích. Řecké rodiny v místech začaly přežívat v rámci nově objevené solidarity, která vykazuje zajímavou podobnost s podobným stavem ve Španělsku. Zásadním rysem je vyřazení peněz z procesu hospodářské výměny zboží a práce. Viz naše pracovní skupina Svobodná práce, která tento model zkoumá v rámci pomoci nezaměstnaným. Odvaha a vynalézavost normálních rodin dokazuje, že život je víc než peníze. Ty dělají z člověka vlka, zatímco lidská solidarita mu umožňuje přežít, již od úsvitu lidství.

Peníze ovšem maximálně zajímají hlavně zdejší oposmluvní kleptokracii, která s tichým souhlasem EU celý stát vykradla a zadlužila. Řecký parlament až nyní schválil zákon, který daní 45 % příjmy nad 100 tis. EU ročně. Jistěže vrána vráně oči nevyklove, proto přišlo danění bohatých na řadu až po vykradení všeho ostatního majetku ve státě, i veřejno-právních fondů. Tváří v tvář dramatům řecké společnosti jde o morální debakl politické reprezentace.

I u nás by si měli občané pamatovat, že kleptokracie si sáhne na vlastní výhody až v naprosto krajním případě, kdy budou hrozit občanské nepokoje, popřípadě občanská válka.