Načítání...
 

Korporace jako planetární škůdci

2020 / 7

Tragikomedie současné epochy antropocénu je tam, kde ji korporátní tisk nechce vidět, tedy v politice hlavních planetárních znečišťovatelů.

Dovlečeni před soud, ale co dál?

Aleš Macháček

Exxon, Chevron a další megakorporace přesně věděly, jaké oběti svět přinese na podporu jejich zisků, a po celá desetiletí podváděly veřejnost.


„Exxon, Chevron a další megakorporace přesně věděly, jaké oběti svět přinese na podporu jejich zisků, a po celá desetiletí podváděly veřejnost.“ říká Kathy Jennings.
Kathy Jennings, generální prokurátorka státu Delaware, se připojila k trendu ostatních amerických států, které žalují společnosti s fosilními palivy. Ví totiž dobře, že občané již doplácejí na podvody nejmocnějších světových společností a chce tyto společnosti přimět k placení za škody, které způsobily.

Mezi obžalovanými jsou společnosti BP, Chevron, ConocoPhillips, ExxonMobil a Royal Dutch Shell a také obchodní sdružení ropného a plynárenského průmyslu American Petroleum Institute (API). Žaloba podrobně popisuje každou z jejich „zavádějících a klamavých kampaní na zelenou politiku.“ Je příznačné, že API figuruje v těchto soudních sporech stále častěji, protože se snaží představit ropu a plyn jako nejčistší energii v řešení klimatické krize.Tyto soudní spory dokazují, že korporace lhaly po celá desetiletí. „Lžou dnes a budou lhát do konce svých dnů“, říká Jamie Henn.

Žaloba od prokurátorky uvádí: “Obžalovaní věděli po celá desetiletí, že produkty fosilních paliv umocňují globální oteplení. Věděli, že dopady změny klimatu mohou být katastrofické a že existuje jen úzké okno, aby bylo možné přijmout opatření, než budou následky nezvratné. Navzdory tomu se zapojili do koordinovaného, ​​mnohostranného úsilí o utajení a popření vlastních znalostí o těchto hrozbách, diskreditovali stále četnější množství veřejně dostupných vědeckých důkazů a trvale vytvářeli pochybnosti v myslích zákazníků, spotřebitelů, regulačních orgánů, sdělovacích prostředků, novinářů, učitelů a veřejnosti o realitě a důsledcích dopadů jejich produktů z fosilních paliv.“
Malá domů aneb Co udělat, když jim hoří domy

Aleš Macháček

PG&E, SCE a SDG & E po celá desetiletí místo zdokonalování infrastruktury a tím snižování rizika požárů snižovali mzdové náklady tím, že rušili projekty ořezávání stromů a odstraňování vegetace, což umožnilo, aby se suché dřevo nahromadilo kolem tisíců kilometrů dřevěných elektrických sloupů.

Od středy dopoledne minulého týdne začaly V severní Kalifornii hromadné výluky elektřiny, dodávané firmou PG&E Corporation. Tyto výluky jako prevenci před požárem zasáhly přes dva miliony lidí. Rozhodnutí o přerušení elektřiny bylo učiněno zcela v tajnosti, když si vedoucí pracovníci spočítali, že v případě požáru by čelili větší daňové odpovědnosti. S vědomím, že mají regulační schválení státní komise pro veřejné služby v Kalifornii (CPUC), která vytvořila rámec pro praxi hromadného vypínání proudu, společnost PG&E shledala tento způsob jako finančně bezpečnější.

Přesto všechna tyto opatření vypuklo v Kalifornii šest požárů. Přesnou příčinu různých požárů je teprve třeba určit, ale hasičský sbor v Los Angeles oznámil, že vyšetřovatelé požárů citují svědka, který viděl jiskry a plameny z elektrického vedení poblíž jednoho z ohňů. To pravděpodobně znovu poukazuje na monopol Southern California Edison (SCE), který zahrnuje metropolitní Los Angeles a jižní oblasti Central Valley. Součástí SCE je i společnost PG&E. Tato společnost je soudně odpovědná za požáry neudržováním základních bezpečnostních opatření, včetně nekácení porostu pod elektrickým vedením a zanedbáním infrastruktury.

Aktuálně se tedy přihlásila do konkurzního řízení poté, co jí byla pravomocně přiznána právní odpovědnost za řadu požárů, včetně toho nejsmrtelnějšího a nejničivějšího v historii státu v loňském Camp Fire, o kterém jsem psal ZDE.

Takže zase hoří, požár Saddleridge Fire na severu Los Angeles, který zasáhl rozlohu 7 965 akrů (asi 3 200 ha) a donutil 100 000 lidí k evakuaci, požár Sandalwood v Riverside, také v jižní Kalifornii, který postihl 1 011 akrů a zabil dva lidi z nespecifikovaných příčin, včetně 89letého Loise Arviksona. Ostatní čtyři požáry jsou všechny menší než 500 akrů a lokalizované.Bernie Sanders požaduje vyšetřování pracovních podmínek Amazonu

Aleš Macháček

...aneb Veselé Vánoce, drazí zaměstnanci.


"Chamtivost je podle mého názoru jako nemoc." Je to jako závislost. Jak jinak vysvětlíte myšlení Amazonu, jedné z nejbohatších společností na planetě, řízené Jeffem Bezosem, nejbohatším člověkem na Zemi? Jediné, o co se tito lidé zajímají, je větší zisk, i když to znamená úmyslně poškozovat lidské bytosti, které pracují v jejich skladech.

Bernie Sanders wrote Publikováno: 25.11.2019:
Je nesporné, že v roce 2019 jsou tito pracovníci Amazonských skladů vystaveni neúprosným fyzickým požadavkům, nebezpečným pracovním podmínkám a dokonce i dohledu. A pak, když se vypořádávají s vážnými pracovními úrazy, Amazon se snaží tyto informace skrýt.


Ve chvíli, kdy zákazník Amazonu klikne na „zadat objednávku“, robot vytáhne jeden stojan k sběrači, který vezme správnou položku pro objednávku a pošle ji pomocí dlouhých dopravníků do balírny, kde se nacpou do jedné z těch známých, usměvavých lepenkových krabic. Na přislíbené dodací lhůtě Amazonu hodiny vždy tikají. Rychlost skenování, více než 300 položek za hodinu na jednoho pracovníka, tisíce jednotlivých produktů denně, je neustále sledována. Data proudí k manažerům v reálném čase, poté prochází patentovaným softwarovým systémem s názvem ADAPT.

Candice Dixon ví, stejně jako tisíce dalších pracovníků, že kdyby nedosáhla své cílové rychlosti, bude na seznamu a pokud se nezlepší, bude propuštěna. Candice Dixon musí každých 11 sekund oskenovat novou položku, aby dosáhla své kvóty a Amazon se vždy dozví, kdy to nestihla. Začala práci v dubnu 2018 a během dvou měsíců ji zvedání téměř 100 000 položek zničilo. Lékařka schválená Amazonem uvedla, že její zranění byla 100% způsobena její prací. Podle jejích lékařských záznamů se její stav pravděpodobně nezlepší.

Robotická pobočka Amazonu v Oregonu byla otevřena v srpnu 2018. Roboti nakládali zboží do velkých návěsů a byli tak efektivní, že s nim i lidé nemohli udržet krok.