Načítání...
 

Svoboda slova

2022 /17

Svoboda slova už prakticky neexistuje, asi nikde na světě. Otázka je, jaká je cena za tuto svobodu pro ty, kdo ji chtějí používat.

Assange dělá svoji zatím nejdůležitější práci

Caitlin Johnstone

Díky němu víme, jakou cenu má proklamovaná podpora svobodného tisku ze strany západních lídrů ve skutečnosti.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová schválila vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde bude souzen podle zákona o špionáži v kauze, jejímž cílem je vytvořit právní precedens pro stíhání jakéhokoli vydavatele nebo novináře informujícího o nepohodlných pravdách amerického impéria kdekoli na světě. Assangeův právní tým se proti tomuto rozhodnutí odvolá a údajně bude argumentovat mimo jiné tím, že ho CIA špehovala a plánovala jeho vraždu."Pravděpodobně to bude několik dní před uplynutím (14denní odvolací) lhůty a odvolání bude obsahovat nové informace, které jsme předtím nemohli soudu předložit. Informace o tom, jak byli špehováni Julianovi právníci a jak existovaly plány na únos a vraždu Juliana z řad CIA," řekl v pátek agentuře Reuters Assangeův bratr Gabriel Shipton. A díky bohu.


E-republika, agenti a mimozemšťani

Václav Umlauf

Odolával jsem poměrně dlouho, ale bohužel na každé prase se už někde vaří voda. Volal mi Stan a řekl, že podle amerických kritérií jsem prý mimozemšťan. Ty potvory se hodně množí a jsou už dávno mezi námi.


Když na náš web šel už několikátý DDoS útok a mnohé weby byly nezákonně vypnuté fialkami jako nepřátelské, sousední Outsider Media fungoval vesele dál. Nedalo mi to a Blahovi z naší redakce, který pro tento web pracuje, jsem zavolal s prosbičkou. Jako agent CIA se snad může v zemi Bílého muže přimluvit na vedení, aby náš web nechali na pokoji, když tam platíme hosting v tvrdých dolarech. Od té doby je "Stan" (jeho přezdívka) v podezření, že pracuje pro CIA jako nepřátelský agent. Buď se nepřimluvil, nebo pracuje v Langley jen na nižších patrech, protože náš web v USA nakonec zlikvidovali. Stejně špatně dopadl další redaktor e-republiky, Aleš Macháček. Jeho známí v Anglii, kde bydlí se ženou, mu vyděšeně volali naprostou jobovku. Prý jim někdo řekl, že píše v Česku pro nepřátelský pro-putinovský web a tím pádem je Putinův agent. To ve středostavovské Anglii nepřipadá k úvahu, protože Britové by už rádi po úspěších na Ukrajině vyrazili ke Stalingradu.


Debatní klub o svobodě: Stanislav Blaha / Petr Mikšovský

kolektif

Jaké mohou být důvody zavedení cenzury, tedy potlačení, respektive likvidace svobody projevu?

Cenzura je nástroj pro ty, kteří potřebují z nějakého důvodu umlčet jednotlivce nebo skupinu. Bránit v projevu ve všech formách - obrazu, zvuku i textu. Jaké mohou být důvody zavedení cenzury, tedy potlačení, respektive likvidace svobody projevu? Jaké mají být zákonné podmínky a samotný postup zavedení cenzury? Má cenzura opodstatnění? Veškeré tyto i jiné úvahy otevírají v Debatním klubu Stanislav Blaha (Outsidermedia.cz) a právník Petr Mikšovský. Velkou inspirací debaty byly i výroky nejvyššího státního zástupce Igora Stříže.