Načítání...
 

Proxy-válka na Ukrajině

2022 /21

Ukrajinská společnost platí draze za ztrátu svobody a demokracie. Stát je v bankrotu a nastal čas válečné chudoby.

Na Ukrajině eskaluje chudoba

Andrea Petersová

Země, v níž zítra již znamená včera, nastoupila cestu válečné společnosti. Její volby mají pro stále menší a stále méně významnou část západního světa zásadní význam.

Podle nejnovějších údajů Světové banky se chudoba na Ukrajině od vypuknutí války mezi USA a NATO a Ruskem zvýšila více než desetkrát. Oficiálně je nyní chudých 25 % obyvatel země, přičemž před únorem 2022 to byla údajně pouhá 2 %. Obě čísla jsou velmi podhodnocená, protože Ukrajina měla už před ruskou invazí nejnižší nebo téměř nejnižší HDP na obyvatele ze všech evropských zemí. Její vláda dlouhodobě stanovuje nesmyslně nízkou hranici chudoby ve snaze podhodnotit počet lidí žijících z ruky do úst. Úředníci předpovídají, že míra chudoby by mohla v příštím roce vzrůst až na 60 % nebo i více. Na Ukrajině se objevuje taková míra nedostatku, jakou evropský kontinent nezažil od konce druhé světové války.


Konec Ukrajiny: Ideologický debakl neonacismu, ekonomický bankrot neoliberalismu, ztráta územní suverenity

Václav Umlauf

Připusťme možnost, že oblast Záporoží s JE se v referendu rozhodne připojit k Rusku a ostřelování atomovky bude pokračovat s cílem způsobit radioaktivní zamoření celé oblasti. Takže první krok Rusů bude, že musí zhasnout všechna velitelská centra NATO, která připravují útok na jaderné zařízení Ruské federace.

Tečka za Ukrajinou navazuje na sérii tří článků Balkanizace Ukrajiny a ukrajinizace EU. A začíná další smutné pokračování této proxy války, kterou redakční kolega naznačil v článku Americký mlýnek. Tak pojďme na věci popořádku. V době, kdy tento článek píši, začala na Ruskem zabrané části Ukrajiny první referenda o sebeurčení, která provádějí tyto oblasti v týdnu 23. - 27. září. Putin vyšel vstříc Zelenskému, který po nástupu do funkce prohlásil, že systém referenda bude páteří nového způsobu vlády. Takže se tak děje, ale Zelenský s pomocí USA navigovaného systému dalekonosných zbraní zabíjí občany v centru Doněcka. Ti zde stojí frontu na Zelenského vychvalované referendum, které nyní realizuje Putin. Ten se poučil úspěšným vznikem pseudo-státu Kosovo, neb americký bratr je náš velký imperiální vzor. Částečná mobilizace ruských vojenských rezerv okolo 300 tis. mužů (celkem 1,5 % z celkového počtu 25 miliónů branců) má jednak zajistit pokračování ofenzívy na Ukrajině a jednak stabilizovat nové hranice Ruské federace.


Kyjevský jaderný experiment selhal

Václav Umlauf

První pokus o instalaci paliva Westinghouse do ukrajinského reaktoru v Záporožské jaderné elektrárně skončil poruchou reaktoru a ztrátami ve výši 175 milionů dolarů. Od té doby byly opakovaně hlášeny další nehody s americkým palivem.
K jaderným elektrárnám jsme psali na našem webu dost a většinou negativně. Ale podívejme se na rozhodnutí německých Zelených. Ti podporují válku na Ukrajině, připravili se o energetické zdroje z Ruska, přitom dále zavírají jaderné elektrárny a znovu otevírají uhelné jednotky. To je čistá zelená paranoia, která je možná jen ve skleníku Sorošem podporovaných neziskovek. Mezitím jsme se dozvěděli z českých médií, že Rusové ostřelují atomovku v Záporoží, což je největší jaderná elektrárna v Evropě a pátá na světě, co do výkonu. Nebudu znovu komentovat stupiditu českých presstitutů, která už dosáhla severokorejské úrovně (Jak se lže v EU-kolonii). Podle ruských zdrojů Ukrajinci ostřelují JE z amerických houfnic M777 a Himarsy, obě mají přesné navádění přes US-družice s GPS. Cílem je ochromit elektrárnu z hlediska chlazení a energetických rozvodů. Pokusili se bombardovat i povrchový mezisklad s radioaktivními odpady, který je vedle elektrárny. Pak to bude druhá Fukušima. EU a a USA mlčí, dělá se to jejich zbraněmi a pravděpodobně NATO navádí tyto střely.