Načítání...
 

Mír a spravedlnost

2023 /05

Válka a mír, není jen kniha od Tolstého, ale také tvrdá realita. Vždy platí, že "váleční štváči" mají na své straně politickou moc a média. Občanská společnost ale nemusí být jen prázdné slovo.

Mír a spravedlnost

Aleš Macháček

Petice: Jde nám o spravedlivý mír. Mír, k němuž se rády nerady připojí všechny strany konfliktu, mír, který bude garantován všemi relevantními stranami, mír, jehož přesnou podobu neznáme, nemůžeme ji znát a ani ji nemáme chtít znát. Bude předmětem dlouhých a bolestivých vyjednávání.

Po deseti měsících války na Ukrajině je zřejmé, že zbraněmi tento konflikt tak jako mnohé jiné vyřešit nejde. O životy přicházejí další a další lidé, vojáci i civilisté, zejména ukrajinští. Několik milionů lidí před válkou uprchlo za hranice Ukrajiny. Rodiny jsou rozdělené, životy přetržené, země je pustošena. Města se mění v trosky, elektrárny, mosty, silnice, školy i nemocnice jsou ničeny bombardováním. Nebýt západní pomoci, ukrajinský stát by dávno zbankrotoval.


Chris Hedges: Budování pravo-levé koalice proti válce

Chris Hedges

Pro ty, kteří přímo trpí agresí USA a NATO, nejsou požadavky shromáždění Rage Against the War Machine ve Washingtonu z 19. února jen teoretickou otázkou. Pro ně je to otázka života nebo smrti. Vítají každého spojence.



Korporátní moc a válečnou mašinérii nesvrhneme sami. Musí vzniknout levo-pravá koalice, která bude zahrnovat i lidi, jejichž názory jsou nejen nepříjemné, ale dokonce odporné, jinak zůstaneme marginalizovaní a neúčinní. To je fakt politického života. Spojenectví se vytvářejí k řešení konkrétních problémů, v tomto případě permanentní války, a pak se často rozpadají při konfrontaci s jinými zájmy.


Pokrytectví křesťanské církve

Chris Hedges

Tento projev měl Chris Hedges na Zelený čtvrtek (6. dubna 2023) během protestu v Princetonském teologickém semináři. Účastníci požadovali demisi miliardáře hedgeových fondů jménem Michael Fisch, který je předsedou správní rady tohoto semináře.
Nejsme tu proto, abychom diskutovali o morální špíně, která definuje život miliardáře hedgeového fondu a předsedy správní rady semináře Michaela Fische. Nejsme tu, abychom ho odsoudili za osobní jmění, údajně v hodnotě nejméně 10 miliard dolarů, jmění, které vybudoval kořistěním nejchudších z nás. Těch rodin, které se zadlužily, aby zaplatily přemrštěné poplatky jeho vězeňské telekomunikační společnosti, které si účtují až 15 dolarů za 15 minutové hovory. To jsou peníze, které musí rodiny po celých USA platit v hodnotě 1,4 miliardy dolarů každý rok, aby mohly mluvit s uvězněnými členy rodin.