Časopis Medical Tribune zastupující český lékařský a zdravotnický personál zveřejnil zajímavý rozhovor s ředitelem turnovské nemocnice Tomášem Slámou (31.10.). Ředitel nemocnice oficiálně neví, že se budou rušit akutní lůžka. Tuto zprávu ale do éteru pošle ředitel krajské VZP, prý to bude až 100 lůžek v kraji. Kterých nemocnic se to dotkne, zatím příslušní ředitelé neví. Otázka je nasnadě: Jak může VZP či jiné pojišťovny vydírat nemocnice takovým způsobem? To jim s platností od 1. ledna oznámí zrušení či výrazné omezení plateb za pacienty? Nemocnice nemohou fungovat z měsíce na měsíc jako český chaotický systém státní správy pod Nečasovou vládou.

"Nemocnice investovaly do přístrojového vybavení, zaměstnávají určitý počet lidí. A prostě není možné říci, 'od příštího měsíce s vámi něco nenasmlouváme'. Každá nemocnice je velký soubor vztahů, vazeb, kontraktů s různými dodavateli. A není možné říci, za dva měsíce zrušíme chirurgické, interní oddělení nebo cokoliv. Pokud vědí, co chtějí rušit, považuji za maximálně nekorektní, že to neřeknou."


Plánované ničení nemocnic se negativně dotkne i pacientů, protože mnozí z nich mají naplánované dlouhodobé operace. Způsob komunikace je z hlediska ministerstva přinejmenším podivný. Pan ředitel Tomáš Sláma jako zástupce Asociace českých a moravských nemocnic za Liberecký kraj vůbec oficiálně neví o rušení lůžek, dozvídá se to z tisku. Pojišťovny s nemocnicemi fakticky nekomunikují. Vládní zmocněnci odpovědní za správu zdravotních financí ve veřejno-právním systému péče se ke zdravotnickým zařízením chovají jako mocipáni ke svým lokajům. Zmíněný ředitel k tomu poznamenává: "Vrchol arogance. Pojišťovny s námi nemluví." Vedení léčebných zařízení dodnes nezná kritéria, podle kterých by se měla péče rušit nebo omezovat: "Vše nasvědčuje tomu, že to je jakési politické rozhodnutí." Tolik ředitel jedné nemocnice, který mluví za všechny. Je na čase, aby občané jako momentální či budoucí pacienti vyjádřili svůj nesouhlas s prováděnou destrukcí veřejno-právního systému péče.

Vše nasvědčuje tomu, že po nezdařeném útoku na důchody pokračuje vládní tažení alespoň skrytou privatizací zdravotnictví. I tam běží o hezkých pár stamiliard ročně.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: Momentky - diskuze.