Organizace ICIJ a GATJ byly nominovány na Nobelovu cenu míru s odvoláním na úspěch obou organizací při budování globální aliance za účelem zvýšení transparentnosti globálního finančního systému. Tři norští zákonodárci vyzvedli zejména vynikající práci ICIJ při odhalování nezákonných toků peněz a obrovský úspěch při vytváření národního a mezinárodního tlaku na odpovědnost vlád za spravedlivé zdanění. V nominaci je uvedeno: "Jsou průkopníky ve vytváření světa, kde neexistují finanční pobídky pro konflikty, války, porušování lidských práv a násilí." Tito odvážní novináři a občané hrají klíčovou roli v dokumentování korupce a nezákonných toků, přičemž tím často dávají v sázku své životy. ICIJ se sídlem ve Washingtonu, D. C. je nezisková redakce, která úzce spolupracuje s globálními mediálními partnery při podávání zpráv o korupci a jiném zneužívání moci. Nominace uznává téměř desetiletí tvrdé práce a vyšetřování ICIJ, které odhalilo rozsáhlé zneužívání offshore rájů ze strany oligarchů, politických elit a zločineckých skupin, a úlohu, kterou hrají globální banky a další západní instituce při umožňování praní peněz a vyhýbání se daňovým povinnostem. Patří mezi ně FinCEN Files, které byly publikovány v září s BuzzFeed News a dalšími mediálními partnery ve více než 80 zemích, a Panama Papers, vyšetřování ICIJ oceněné Pulitzerovou cenou za rok 2016, které vyvolalo nové zákony a vyšetřování trestných činů po celém světě.

Na druhé straně barikády je společnost Pricewaterhouse Coopers (PwC), která funguje jako nadnárodní síť profesionálních finančních firem. PwC je druhá největší síť profesionálních služeb na světě a je považována za jednu z účetních firem Velké čtyřky spolu s Deloitte, EY a KPMG. Jeden ze zaměstnanců PwC byl v roce 2016 shledán vinným z krádeží a porušování lucemburských zákonů o mlčenlivosti poté, co si stáhl daňové záznamy z pracovního počítače, které dokazovaly, jak se společnosti jako Apple, Amazon a Ikea vyhýbají daním přesouváním zisků přes Lucembursko.

Tímto mužem byl Raphaël Halet, který s A. Deltourem sdílel dokumenty PwC s investigativním novinářem Edouardem Perrinem. Perrin publikoval první soubor vyšetřování v roce 2012 a pokračoval ve spolupráci s ICIJ při vyšetřování tzv. LuxLeaks v roce 2014. ICIJ a reportéři po celém světě při zpracování dokumentů odhalili, jak téměř 340 světových firem snížilo své daně uzavřením tajných kontraktů s lucemburskou vládou. Důležitým prvkem tohoto zveřejnění bylo vyjasnění situace. V daňových únicích nešlo o nemorální, ale o zločinné jednání.



Jak už to na světě bývá, žádné dobré skutky nezůstanou nepotrestané. V roce 2016 byl Halet shledán vinným z krádeží a porušování lucemburských zákonů o mlčenlivosti. Několik měsíců podmínka a pokuta řádově v tisících dolarů nebyla sice ohrožením na životě, ale přesto zlikvidovala Haletovy šance na slušný život. Halet sám se odvolával, až se dostal k Evropskému soudu pro lidská práva. Evropský Soud ve svém rozhodnutí tento týden rozhodl, že lucemburské zacházení s Haletem „dosáhlo spravedlivé rovnováhy“ mezi ochranou jeho svobody projevu a práv PwC, účetního a poradního giganta se 43 miliardami dolarů, který dlouhodobě pracuje pro kleptokraty a umožňuje finanční kriminalitu.

Rozhodnutí proti Haletovi přichází ve stejný týden, kdy Evropská komise utrpěla neúspěch ve své kampani, která měla donutit Amazon doplatit Lucembursku na daních zhruba 300 milionů dolarů. Šéfka Evropské unie pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová obvinila Lucembursko, že uzavřelo s Amazonem nezákonnou dohodu o daních a nařídila vévodství, aby od Amazonu získalo zpět 250 milionů eur na zpětném zdanění. Amazon i Lucembursko se proti příkazu odvolali a ve středu jim Tribunál EU dal za pravdu a popřel, že by daňová dohoda poskytovala Amazonu „selektivní výhodu“ oproti ostatním. Podle The Telegraph Vestagerová nevyloučila, že se proti rozhodnutí Tribunálu EU odvolá u Evropského soudního dvora.

Jednou z perliček je osud obvinění z poškození pověsti PwC. Pět ze sedmi soudců soudu rozhodlo, že Haletovo zveřejnění kompromitujících materiálů nepřineslo nic nového a tedy nešlo o poškození pověsti. Halet odhalil, co už všichni věděli: Společnosti se vyhýbají daním právo neprávo a firmy jako PwC jim v tom pomáhají. Dva rozumní soudci však varovali, že podpora rozhodnutí velkovévodství Lucemburska ve věci účetního giganta PwC odradí budoucí práskače a pomocníky od zveřejňování cenných informací.

Ve své snaze očistit své jméno Halet chrlil finanční dokumenty, lobboval proti poslancům Evropského parlamentu a založil také webovou stránku www.helpraph.com - která nyní nefunguje - se žádostí o finanční podporu. Jeho cílem je vrátit pozornost tam, kam podle něj patří: na vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany nadnárodních firem. "Skutečný příběh je o daňových únicích, a proto naše školy a nemocnice nemají dostatek peněz," řekl.

Zdroje:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!