Kateřina Konečná je europoslankyně a předsedkyně KSČM, vede kandidátku STAČILO! do eurovoleb. To by už samo o sobě stačilo na zajímavý rozhovor, v rozhovoru se však budeme zabývat i širšími okolnosti spojenými s krizí levice.


Vyrůstala a studovala jste v neoliberální polistopadové ČR prostoupené někdy až fanatickým antikomunismem. Vysvětlete, prosím, jak se stalo, že už po léta patříte k předním postavám KSČM a stala jste se dokonce její předsedkyní?

Ten vývoj byl v tomto ohledu postupný a kontinuální. Moje angažovanost začala bojem proti školnému na vysokých školách, následně přišla nabídka na mou kandidaturu ve sněmovních volbách, a tak jsem se v roce 2002 stala poslankyní za KSČM. Tehdy jsem ještě nebyla její členkou, ale byla jsem zvolená za KSČM jako nezávislá kandidátka. Do komunistické strany jsem vstoupila o několik let později. Fanatický a primitivní antikomunismus normální lidé neřeší, to je záležitost prázdné politické konkurence a médií. Já se peru za 10 milionů neprivilegovaných, kteří toto většinou neřeší.

Levice v Česku je v rozkladu a bojuje za úplně falešná témata a hodnoty. Karel Marx se z toho musí obracet v hrobě. Jak vidíte svou roli ve sjednocení levice nějakým smysluplným směrem?

Vznik uskupení STAČILO! je prvním krokem, který k tomu – pevně věřím – povede. Jsem připravena nabídnout ruku ke spolupráci každému, pro kterého bude na prvním místě občan a ne Brusel, Washington, lobbisté či korporace. Tradiční levice by si měla uvědomit, že lidé práce řeší jiné starosti než nikam nevedoucí kulturní války.

Podle hlasování v Evropském parlamentu jste celkem činná osoba, která ve většině případů ví, co dělá a proč. Na která hlasování jste obzvláště pyšná? A která byste nejraději vymazala ze světa?

Já mám vcelku bohaté zkušenosti jak s hlasováním v naší Poslanecké sněmovně, tak i právě v Evropském parlamentu. Nedá se to srovnávat. V Evropském parlamentu dochází často k velmi komplexním a složitým hlasováním, na která se musíte pečlivě připravovat, a to klidně i jen několik hodin předem. Hlasovací listy v EP mají mnohdy desítky stran a člověk musí dávat velký pozor, aby neudělal ve stovkách dílčích hlasování jedinou chybu. Já mám velké štěstí, že díky dobrému týmu a dobré přípravě těch chyb nedělám moc. Navíc je každé mé hlasování velmi podrobně sledováno a analyzováno politickou konkurencí a žádnou chybu mi nikdo neodpustí. Což je další motivace k tomu být velmi přesná. Nicméně ani mně se chyby nevyhýbají. Kdo říká, že nedělá žádné, tak mu v tomto ohledu nevěřím. Tady mají kolegové, co proti mně kandidují a nikde zatím neseděli, obrovskou výhodu. Nic nepokazili, takže je nikdo nemůže kritizovat. Já spíš říkám, že za nic zatím nenesli politickou odpovědnost. To se to potom kritizuje. Každopádně může to být i výhoda. Já říkám voličům, že u mě vidí, na čem jsou.

Člověk rád vzpomíná na ta hlasování, kde především vyhrál. Nebo se mu povedlo něčeho dosáhnou pro vlastní zemi… Vybavuje se mi jedno hlasování, které nebylo v tomto období, ale už v tom minulém, ale jsem na něj velmi pyšná. Jednalo se o předchozí (nikoliv aktuální green dealovou) reformu obchodování s emisními povolenkami. Byla jsem k dokumentu stínová zpravodajka. Celou dobu vyjednávání jsem bojovala za volné povolenky pro naše teplárny. To bylo trnem v oku politické konkurenci zejména z řad sociální demokracie a zelených. Vědělo se, že hlasování bude velmi těsné. Nicméně bylo naplánováno brzo ráno na půl osmou ve Štrasburku. Spousta kolegů tehdy na hlasování dorazila pozdě, výjimka pro naše teplárny prošla a já vyhrála.

Na která bych naopak ráda zapomněla? No určitě na ty, která ubližují ČR a nedopadla dle mých představ – zákaz prodeje aut se spalovacím motorem, migrační pakt, povinné renovace budov – zákaz kotlů apod.

Kandidátky levice začínají připomínat vstupenku na karneval lidí řízených z anglo-saských neziskovek a think-tanků. Máte takové lidi i na kandidátce "Stačilo" pro evropské volby? Můžete okomentovat fakt, že Ladislav Vrábel na této kandidátce není?

Jak jsem již mnohokrát uvedla, s panem Vrábelem jsem o spojení i místě na kandidátce STAČILO! jednala. Stejně jako jsem o tom jednala s mnoha dalšími politickými subjekty nebo osobnostmi. Jednání tehdy z mnoha důvodů nevyšla. Nebudu vynášet na povrch konkrétní důvody. Já se snažím do budoucna nepálit všechny mosty. Co není v těchto volbách do Evropského parlamentu, může být v těch dalších.

Ohodnoťte, prosím, šance hnutí "Stačilo" v nadcházejících volbách do evropského parlamentu.

Jsou obrovské. Tak to vnímám z ulice, sociálních sítí i besed, které máme. Ale jsem hodně opatrná s jakýmkoliv odhadem. Politická zkušenost mě naučila, že dokud nejsou zavřené volební místnosti, není rozhodně dobojováno. Faktem však zůstává, že preference, jak koalice STAČILO! do evropských voleb, tak i samostatné KSČM do voleb do poslanecké sněmovny vykazují v průzkumech za posledního půl roku vrůstající tendenci. V rámci průzkumů pro evropské volby jsme v žádném nebyli pod 5 %, potenciál dokonce máme lepší než některé parlamentní strany. Lidé o nás zjevně stojí. Nicméně je před námi ještě obrovský kus práce. Každé předvolební setkání s lidmi i každá debata mě nabíjejí další energií a přesvědčením v ní pokračovat dál. Můžu slíbit, že pokud nám voliči dají hlas, nezklameme je, tak jako jsem je nikdy nezklamala já sama.

Děkuji za rozhovor a přeji do voleb hodně odhodlání, neúnavnou energii a hodnotné ideje.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!